Kosmosas visada buvo nežinomybės, paslapčių ir tyrimų erdvė. Tačiau pastaruoju metu kosmosas tapo ne tik mokslinių tyrimų, bet ir turizmo erdve. Kas yra kosminis turizmas ir kokia yra kosminio turizmo rinka?
Kosminis turizmas prasidėjo 2001 metais, kai Rusijos kosminė agentūra “Roskosmos” pradėjo organizuoti turistinius skrydžius į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). 2001 metais į TKS pirmą kartą nuskrido JAV verslininkas Dennis Tito, kuris už turistinę kelionę į kosmosą sumokėjo apie 20 milijonų dolerių. Vėliau, tarp kitų kosminius skrydžius į TKS atliko britų muzikantas ir verslininkas Richard Branson ir japonų turizmo pramonės magnatas Daisuke Enomoto.
Kosminio turizmo ilgalaikės kelionės dažniausiai truks kelias dienas ar net savaites. Tai reiškia, kad kosminis turizmas yra skirtas ne tik turizmo pramonei, bet ir moksliniams tyrimams. Kosminio turizmo kelionės dažniausiai vyksta suborbitaliniu ar orbitaliniu skrydžiu, priklausomai nuo maršruto.
Taip pat svarbu nepamiršti, kad kosminio turizmo kelionės yra skirtos ne visiems. Reikalinga gera fizinė forma ir sveikata, kad būtų galima susidoroti su kosminėmis sąlygomis.
Kosminis turizmas yra labai skirtingas nuo žemiškų kelionių. Kosminis turizmas yra ne tik kelionė, bet ir patirtis. Kosminio turizmo kelionės suteikia galimybę pamatyti Žemę iš naujos perspektyvos, patirti svorio nebuvimą ir išbandyti savo fizinę bei psichinę jėgą.
Kosminis turizmas yra labai brangus malonumas. Skrydžių kainos svyruoja nuo keliasdešimt tūkstančių iki keliasdešimt milijonų dolerių. JAV turizmo pramonės magnatas Richard Branson įkūrė savo kosminės turizmo bendrovės “Virgin Galactic” ir planuoja siūlyti kelionę į stratosferą, trukmės apie 6 valandas, už apie 250 tūkstančių dolerių. Kita alternatyva yra Blue Origin, kuri siūlo kelionę į aukštį virš 100 kilometrų už apie 200 tūkstančių dolerių.
Kosminis turizmas yra labai nauja turizmo rinka, tačiau jau dabar yra aišku, kad ji turi didelę potencialą. Pagal prognozes, iki 2040 metų kosminis turizmas turėtų sudaryti 10-20% viso turizmo sektoriaus. Be to, kosminis turizmas taip pat turi didelę potencialą moksliniams tyrimams, ypač keliaujant į Mėnulį ar Marso planetą.
Kelionėms žeme Lietuvoje rekomenduojame automobilių nuomą.